Černý čaj jako podpora hubnutí?

By | 17.9.2019

V poslední době se pořád propaguje čaj zelený, ale černý čaj má rovněž řadu pozitivních vlastností, které oceníme nejen při hubnutí.

Černý čaj pomáhá snížit krevní tlak

Jedna z provedených lékařských studií prokázala, že již 3 šálky kvalitního černého čaje denně způsobily během několika měsíců prokazatelný pokles vysokého tlaku. Takže pokud vysoký tlak nemáte, tak jako prevence je to také fajn.

Další studie (na univerzitě v Los Angeles) zase prokázala, že lidé, kteří denně pijí černý čaj, mají o 20% nižší riziko infarktu a mrtvice.

Černý čaj pomáhá s cukrem v krvi

Údajně stačí dva šálky denně a srovná se hladina cukru v krvi. Pravidelní pijáci černého čaje mají o 70% nižší riziko cukrovky 2. typu (souvisí se životním stylem). Ovšem je nutné pít čaj neslazený.

Čaj totiž obsahuje tzv. taniny (třísloviny), které ovlivňují trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Hlavně však potlačují tvorbu enzymů proměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi.

Antioxidanty v černém čaji

Jsou v něm také, stejně jako v zeleném čaji. Jsou to rostlinné látky, které pomáhají chránit zdravé buňky, odstraňovat toxiny a volné radikály. Černý čaj však musí být kvalitní. Pak má nejen potřebné účinky, ale také výbornou chuť.

Chutná vám černý čaj?

Pamatuju si na dobu svého dětství, kdy jsme dostávali v jídelně černý čaj, co nám vůbec nechutnal. Byl divně zatuchlý, ani vábně nevoněl, prostě to nikdo nepil. Naučili jsme se pít vodu z kohoutku. Takže spoustu let jsem měla k černému čaji fakt velký odpor.

Později jsem objevila chuť kvalitních černých čajů. Díky lákavé vůni správně připraveného černého čaje povolilo sevření mého žaludku a ochutnala jsem. Bylo to tak odlišné od chuti, která vězela někde v mém podvědomí a zase jsem vzala černý čaj na milost a určité druhy jsem si přímo oblíbila. Jsem za to ráda, protože černý čaj je u mne zase ve hře a ještě navíc jeho účinky a pozitiva stojí rozhodně za pozornost.

Ale zase to není spása všeho. Nelze si říci, že budu pít denně litr černého čaje a vyhnu se tím cukrovce, rakovině, vysokému tlaku, infarktu a mrtvici a ještě zhubnu a bude mi to líp myslet. Berte to jako součást zdravého životního stylu (když zvolíte šálek černého čaje, pak vám zbyde méně prostoru na pivo nebo limonády).

Co ještě černý čaj umí?

Díky čaji zůstanete hydratovaní. Vlahý černý čaj je výborný i do horkých dní.

Obsahuje řadu stopových prvků, minerálů, obsahuje polyfenoly (flavonidy) – chemické látky chránící rostliny před UV zářením a různými patogeny, pokud je lidé konzumují, tak fungují jako antioxidanty. Černý čaj tedy podporuje imunitní systém a zlepšuje stav cév.

Pravidelné pití černého čaje znamená také snížení rizika aterosklerózy.

Spolu se zeleným čajem podporuje metabolismus, takže se často využívá při hubnutí. Přispívá k rozšiřování průdušek a napomáhá pocení, proto se doporučuje při nachlazení. Pomáhá i při žaludečních potížích – podporuje očištění střev a tvorbu žaludečních šťáv.

 

Takže dáte si dnes šálek černého čaje?

 

 


RNDr. Blanka Roučková, Ph.D.

poradce pro výživu a suplementaci, kouč zdravého životního stylu

Navštivte moji fanpage na Facebooku www.facebook.com/zhubnetesnami.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *