Co akceleruje vaše hubnutí? Jak fungují urychlovače?

By | 13.9.2019

Hubnutí nejde tak rychle, jak by se vám líbilo?

Pokud nemáte nereálná očekávání (třeba 10 kilo za týden), tak vám mohou pomoci bylinky a látky, které se označují jako akcelerátory = urychlovače.

Co dělají akcelerátory?

Různým způsobem pomáhají podporovat hubnutí, ovšem celou práci za vás neudělají. Podstatně však pomohou, pokud je vaše strava v souladu s cílem zhubnout a pohybové aktivity také občas provozujete. Řekneme si o jejich účincích za chvíli.

Nejprve si vzpomeňte, jak to bývá….

Představte si, že začínáte hubnout. Máte nadšení, disciplínu a fakt se hodně snažíte. Uběhne pár dní a vy si říkáte, jak to je super, jak se cítíte dobře, že na těch luštěninách, zeleninových salátech a třech lekcích cvičení týdně něco bude. Vidíte i první výsledky.

Ale. Pak se něco stane. Něco vám už nesedí, pocity už nejsou tak super jako na začátku a pocit, že to tentokrát zvládnete snadno (protože už více, co chcete), se začíná vytrácet.

Proto lidé po pár dnech či týdnech svoje snažení zhubnout vzdávají. Nebo se začínají vracet ke starým návykům (ubírají na zelenině, už nejedí tolik luštěniny, necvičí tak intenzivně, občas si zapomenou nakoupit zdravé potraviny a skončí u něčeho, co do hubnoucího plánu moc nesedí).

Nebo výsledků dosáhnete, ale po návratu k původnímu režimu (protože to nepohodlí diety nebo nalajnovaného jídelníčku se nedá vydržet celý život) zase naberete kila zpět.

Co je za tím, že nefungujete?

Často jsou důvody velmi prosté. Každá změna stravovacího režimu vyvolá jiné změny v těle. Změny kil a centimetrů jsou žádoucí, ale další změny už ne.

Akcelerátory pomohou při trávicích obtížích provázejícíh hubnutí

Představte si, že začnete jíst ke každému jídlu zeleninu. Váš žaludek na to nebyl zvyklý, vaše střevo na to nebylo zvyklé. A začnou vás otravovat třeba tlaky v žaludku, plynatost a nadýmání.

Měla jsem klientku, která místo toho, aby si užívala štíhlejší postavu, témař denně se kroutila v křečích a večer nikdy nemohla jít do společnosti, protože jí škrundalo v břiše a byla nafouklá, že nemohla obléct šaty.

A v těchto momentech vhodné akcelerátory pomohou upravit zažívání (třeba takový výtažek z fenyklu, co znáte z miminkovských čajíčků) a vy si můžete dál užívat zeleniny a vlákniny ve stravě.

Akcelerátory pomohou zmírnit únavu a zlepšit výkon

Nebo úplná klasika – snížíte kalorický příjem, ale tělo na to automaticky reaguje zpomalením metabolismu. Tak jo, snažíte se to rozhýbat, držet metabolismus rychlý tím, že cvičíte. Ale co se může stát? Nastoupí únava. Jste tak unavené, že se vám do ničeho nechce. Ani cvičit, ani vařit, ani uklízet, mozek je líný, že se vám nechce ani zkontrolovat dítěti úkol do školy. Znáte to , dámy? Já ano. A to ani nemusím hubnout! Proto akceleruji denně 🙂

Při cvičení podáváte horší výkony, rychleji se vám zvedá tepovka, než je třeba, cvičíte a přesto nehubnete.

A fajn akcelerátor? Akcelerátor, který vám zvedne energii. Tady je na řadě kofein v jakékoliv podobě. Ať už ho získáte z kávy, černého či zeleného čaje, kakaa či čokolády, kofoly či energetického drinku.

Kofeinu se nemusíte bát a dostat do těla kofein neznamená nutně vypít 8 kafí za den nebo sníst dvě tabulky čokolády. Existují různé výtažky, kombinace různých zdrojů kofeinu udělané tak, aby energie držela, metabolismus se zrychlil, aby vás to nakoplo při cvičení, do kterého budete mít větší chuť i větší výdrž při cvičení samém. A narozdíl od osmi káv jsou takové bylinné výtažky šetrné k žaludku, zkombinované s dalšími bylinkami dokonce pomáhají i dalším věcem.

Akcelerátory pomohou efektivněji a rychleji spalovat

Nebo existují byliny, které vás prostě zahřívají. Způsobí, že tělo produkuje teplo. Takže sedíte a začne vám být teplo jako byste cvičily. A při této termogenezi se spalují tuky. Stačí pobíhat po kuchyni či zahradě a efekt je podobný hodinovému cvičení. To je dobrý, co?

Akcelerátory pomohou eliminovat chutě a hlady

Co se ještě může stát při hubnutí? Kvůli nižšímu kalorickému příjmu můžete mít pocit hladu, když omezíte určité potraviny, snížíte množství pečiva a příloh všeho druhu, můžete mít různé chutě.

A správně vybrané akcelerátory působí jako stop apetit. Co to je? Možná máte na sobě vyzkoušeno, že hubnoucí dopoledne zvládáte mnohem lépe, než hubnoucí odpoledne nebo večer. A právě vhodně načasovaným šálkem bylinného čaje můžete dosáhnout toho, že odpolední chutě nebudou, večerní chutě nebudou a vy budete koukat na mísu cukroví a budete úplně v pohodě. A vaše slinivka vám ještě poděkuje.

Které akcelerátory se vám hodí?

Postupně si povíme o jednotlivých prima bylinkách, které právě pomáhají akcelerovat hubnutí, eliminovat nepříjemné projevy a tím vás udržet na správné cestě.

Občas používám bylinky, čajíky, ale často sahám po hotových funkčních doplňcích, které mají potřebné bylinné výtažky zkombinované ve správném množství a v účinné koncentraci.

Protože i když hubnout nebudete, budete si chtít váhu udržet. A to znamená jíst většinu času to, co jíte při hubnutí a dělat aktivity, které metabolismus zrychlují – třeba cvičit.

Proto je dobré vědět, po čem sáhnout.

 


RNDr. Blanka Roučková, Ph.D.

poradce pro výživu a suplementaci, fitness trenér, kouč zdravého životního stylu

Sledujte mne na Facebooku: Hubnutí a výživa

Skupina pro zájemce o zdravé hubnutí: Zhubněte s námi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *