Chci jíst všechno

By | 31.8.2015

Jíst a hubnoutChci jíst všechno. To mi občas na konzultaci potenciální klient nebo klientka řeknou. Chtějí jíst všechno, ale nic navíc. Prý je člověk všežravec, tak by měl jíst všechno. Nijak se neomezovat, co do výčtu jídel. Lidi za mnou přijdou a chtějí poradit, co změnit. Aby zhubli, získali kondici, zbavili se trávicích potíží, únavy. A výsledek? Čekají změnu bez změny.

Jíst všechno pro ně znamená jíst všechno, co jedli dosud. Nic víc a nic míň. Ale ptoho, co se dá jíst, je veliká škála. Lidé mnohdy ani netuší, co všechno mohou jíst navíc. Jíst navíc a přitom dokonce hubnout. Proč to tedy nechtějí?

Doufám, že mě nebudete nutit jíst mrkev, tu nesnáším. Ryby nechci, nechutnají mi. Fazole nevezmu do pusy, přece mám na maso. Jabka se mi přejedly v dětství, teď mi chutnají banány…. A ve výsledku má klient naprosto chudý jídelníček co do položek. Stejně tak škály živin, co přijímá. A mnoho toho, co chybí. Chleba s máslem, sýrem, salámem, obložená bageta, jogurt, banán, maso s rýži, maso a brambory, maso s omáčkou a knedlíky a občas rajče na oblohu. S takovým seznamem se setkávám často.

Pokud chcete hubnout, tak naopak potřebujete jíst více živin.

Nejsou nutné větší porce, většinou kalorií máme až příliš. Ale jinak poskládat jídla, zařadit nové potraviny, které přinesou další škálu živin.

Je v tom strach. Změna je nepohodlná a jsou lidi, kterým se do změny nechce. Rozloučit se s nezdravými návyky, rozloučit se se svou nadváhou.

Co s tím? Většinou se rozloučíme spolu. Nejde chtít změnu bez změny. Nejde chtít úplně jiný výsledek a chovat se stále stejně. To je čisté bláznovství.

Každý má svůj čas. Nejde někoho přemlouvat, aby chtěl pro sebe něco lepšího. Úspěch se dostaví, pokud přijde klient připravený postupně opustit svoje návyky a nahradit je novými, zdravějšími. A na tom pak společně pracujeme.
Sledujte naše články na Facebooku